האם יש לך חסרונות?

שאלה נפוצה ברוב הראיונות נוגעת לצדדים הפחות חזקים, או פחות חיוביים שלך. השאלה נשאלת לפעמים באופן ישיר – "מה החסרונות שלך?" –  ולפעמים באופן יותר מעודן, למשל, "מה היית משנה בעצמך?" או "מה למדת על עצמך שפועל פחות טוב בשבילך"? 

בין אם השאלה נשאלת בסגנון כזה או אחר, עצם העיסוק בצדדים הפחות נעימים שלנו יכול להלחיץ, ובמיוחד בסיטואציית מבחן כמו ראיון עבודה. 

מועמדים שונים מגיבים בצורות שונות על הדיון בחסרונות, ובמתאם די גבוה עם רמת בטחונם העצמי.  אדם שהוא מטבעו יותר הגנתי יחוש שלא בנוח, יתפתל מסביב לתשובה,  ולעתים קרובות לא ממש יענה עליה, או יציג יתרון "מחופש" לחסרון, למשל:  "אני טוב מדי" או "אני משקיע יותר מדי".  בינינו, אלו באמת אינם יתרונות – אדם טוב מדי אולי לא מתעדף נכון את משימותיו,  ועובד שמשקיע יותר מדי יהפוך לעובד תשוש.  אבל לרוב, התשובות הללו ניתנות כדי להיחלץ מהמצב ולא כי הנשאל באמת מסגיר כאן חסרון אמיתי.

וכאן חשוב להגיד, שלפחות מבחינתי כמראיינת, ההתמודדות של המועמד היושב מולי עם שאלה כזו מספקת לי מידע עליו לא פחות מתוכן תשובתו.  הרי לכולנו יש חסרונות, והציפיה היא שאדם בוגר יהיה מודע לחסרונותיו ואף יפעל כדי לשפרם.  ציפיה נוספת ממועמד מושכל היא לקרוא את הסיטואציה ולא "לטרפד" לעצמו את הראיון ע"י כך שישלוף תכונה בעייתית במיוחד.

כמו בכל מצב, נדרש כאן איזון:  במקום להתפתל סביב השאלה, או לחילופין, במקום להגיד "כשאני מתרגז, אין לי אלוהים…", הצג תכונה שלך – אמיתית ואנושית גם אם לא מאד חביבה, ובכך גם תראה למראיין שאתה מודע לעצמך, וגם שאתה משפר ומפתח את עצמך. 

לשם כך נדרשת הכנה.  שבו וחשבו באופן פתוח על חסרונותיכם (הרלבנטיים לעבודה) – רוב המראיינים יסתפקו באחד או שניים – ומצאו את הדרך הנכונה והמאוזנת, לנסח ולהציג אותם באופן אמין, בוטח ופועל-לשיפור.

זכרו גם שתכונה, או נטיה, שיכולה להיות חסרון במקום אחד, תהווה יתרון במקום אחר.   דקדקנות בפרטים, למשל, היא תכונה נפלאה כשמדובר במחסנאי ממוחשב בעת שהוא מקליד או מסתמך על מספרים קטלוגיים במחשב, אך אצל איש מכירות שטח זו לא תהיה התכונה הנחשקת ביותר.

אז בין אם המראיין שואל אותך מה התכונות השליליות שלך (נוסח שהוא תמיד פחות עדיף בעיני), מהם חסרונותיך או מה מתכונותיך/מנהגיך פחות קידם אותך בעולם העבודה – היה מוכן, היישר מבט והתמודד עם השאלה בכבוד – היא לגיטימית, והיא לא נועדה להכשיל אותך אלא ללמוד עליך.

בהצלחה בראיון הבא!