עלייה בדרישה לידע באנגלית כתנאי לקבלה לעבודה

עם העלייה בגלובאליזציה של חברות, מכירה של חברות ישראליות לחברות בינלאומיות, ונסיעות של יותר ויותר עובדים ישראליים לחו"ל,  עולה הצורך בשפה האנגלית ככלי התקשורת העיקרי
מול הגורמים בחו"ל גם כאשר אין מדובר בארצות אנגלו-סכסיות. בנוסף, ביותר ויותר חברות – בעיקר הייטק – גם ההתכתבות הפנימית בארץ כבר נעשית באנגלית.

כחברת השמה העוסקת באיתור וגיוס עובדים מקצועיים למגוון חברות במשק, אנו מזהים מגמה של דרישה גוברת והולכת לידע באנגלית כתנאי לקבלה לעבודה. המגמה הזו באה לידי ביטוי הן במספר התפקידים בהן מופיעה דרישה זו, והן ברמת האנגלית הנדרשת.

קביעה זו מבוססת על סקר שערכנו בחברה על 100 מישרות שנכנסו בשנת 2007 לעומת מספר זהה של תפקידים ב-2005. הדרישות למישרות אלו הגיעו ממגוון סקטורים: הייטק, טכנולוגיות אחרות, תעשיה, פיננסים ומוצרי צריכה. 

מהסקר עולים הנתונים הבאים:
 
רמת האנגלית:
שפת-אם
בינונית-גבוהה
אין דרישה
2005
16%
36%
48%
2007
34%
47%
19%
 
כאשר מסתכלים על חברות ההייטק:
 
 
רמת האנגלית:
שפת-אם
בינונית-גבוהה
אין דרישה
2005
23%
25%
52%
2007
42%
45%
13%

מהנתונים עולה, כי הדרישה לאנגלית ברמת ש"א עלתה בשנתיים האחרונות באופן משמעותי, ובמקביל הצטמצם במובהק מספר המישרות שלא הייתה בהן כלל דרישה לאנגלית. הנתונים האלה נכונים הן למגוון הסקטורים והן לחברות ההייטק, אם כי בהייטק ההבדלים מודגשים יותר. אנו צופים כי מגמה זו תלך ותגבר בשנים הבאות. בדומה למה שקרה בעבר לגבי דרישה לתואר אקדמאי ללא קשר לתפקיד מסוים או לתחום התואר – בעוד שבעבר הסתפקו בתעודת בגרות לתפקידי מזכירות, כיום כמעט לא קיים תפקיד של מזכיר/ה ללא הדרישה לתואר אקדמי.

ראוי לציין כי המינוח "אנגלית ברמת שפת-אם", כפי שהוא מוצג בדרישות, שונה מחברה לחברה.
גם תיאור המועמדים את עצמם כבעלי אנגלית ברמה כזו לא בהכרח משקף אנגלית ברמה גבוהה.
טוב יעשו המגייסים אם יגדירו את הרמה הנדרשת במונחים של סוג פעילות נדרשת באנגלית (ניסוח עצמאי של מפרטים טכניים, התכתבות עם גורמים מינהליים בארה"ב וכד'). כמו כן, ההמלצה שלנו היא – פשוט – לבחון את המועמדים באנגלית כתובה ובעת הצורך – גם בשיחה.
מעבר לשיחה באנגלית באמצע הראיון – יכול לספק מידע חשוב למראיין המחפש מהנדס/ת תמיכה טכנית לחו"ל, או מזכיר/ה לחברה בינלאומית.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.